کاهش 20درصدی سوخت با تولید مجموعه CVVT

مدیر عامل شرکت دانش بنیان متالورژی پودر مشهد در این مراسم گفت: این شرکت که یکی از تولیدکنندگان برند در تولید قطعات صنعتی به روش متالوژی پودر است، در سال ۱۳۷۰ راه ­اندازی شد و تاکنون برای ۳۰۰ نفر اشتغال زایی ایجاد کرده است.

علیرضا عشقی ظرفیت اسمی این شرکت را تولید ۲ هزار و ۵۰۰ تن قطعه شامل قطعات خودرویی و غیر خودرویی از جمله انواع «دنده های تایمینگ سر میل لنگ و سر میل سوپاپ، توپی‌های گیربکس، روتور و استاتور اویل پمپ، قطعات اویل پمپ دبی متغیر، سیت و گاید سوپاپ، هاب کلاج و رینگ های ABS، زغال الکتریکی و هارد مگنت پایه فریت و…» ذکر و بیان کرد: این شرکت توانایی تولید هر قطعه‌ای که با روش متالورژی پودر قابل تولید است را دارد. همچنین این شرکت با شرکت های خودروساز کشور روسیه تفاهم‌نامه‌هایی امضا کرده و محصولات خود را به آن کشور صادر می‌‌کند.

وی با اشاره به خط تولید جدید مجموعه چرخ تسمه زاویه متغیر دریچه­ ها (CVVT) در این شرکت اظهار کرد: موارد کاربرد این مجموعه در خودروهایی با موتور EF۷ و TUP است که با سرمایه گذاری 1200 میلیارد ریال راه­ اندازی شده است.

عشقی اضافه کرد: ظرفیت تولید مجموعه CVVT در این واحد روزانه 700 مجموعه است که مصرف سوخت در خودرو را حداقل به میزان ۲۰ درصد کاهش می­ دهد، برای ۷۰ درصد خودروهای داخلی کاربرد دارد و منجر به کاهش آلاینده ­های زیست محیطی می­ شود و بازدهی موتور خودرو را بالا می­ برد.

خط تولید مجموعه CVVT، لبیک گفتن به نهضت ساخت قطعات خودرو در داخل است

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه­ سازان کشور و رییس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان متالورژی پودر مشهد نیز در این مراسم گفت: خط تولید مجموعه CVVT لبیک گفتن به نهضت ساخت قطعات خودرو در داخل کشور است. وی با اشاره به اینکه امروز “میدان” اینجاست؛ افزود: ۱۰ درصد از اقتصاد کشور متعلق به صنعت خودرو است و همچنین ۶۴ صنعت دیگر را زیرمجموعه خود دارد.

آرش محبی نژاد در ادامه خاطر نشان کرد: دشمن نیز در تحریم‌های اقتصادی ایران، تحریم صنعت خودرو و قطعه‌سازی را نقطه‌زنی کرده است.

وی اضافه کرد: قطعه‌سازان خودرو برای ساخت مجموعه CVVT باید تا ۱۱ مرحله تولید را با ضایعات و فرآیندهای مختلف انجام دهند، اما شرکت متالورژی پودر مشهد با تولید قطعات پودری و داخلی سازی سایر قطعات این مجموعه، گامی مهم در تولید مجموعه CVVT انجام داده است..

حمایت ساپکو از تولید داخلی قطعات خودرو

کیانوش پورمجیب، مدیرعامل شرکت ساپکو در آیین افتتاح این خط تولید، حمایت از ساخت داخل قطعات با رویکرد ارتقای کیفیت قطعات و عرضه محصولات با قیمت هدف و رضایتمندی مشتریان را از اولویت شرکت ساپکو در مدیریت زنجیره تامین دانست.

وی ضمن تاکید بر حمایت کامل از قطعه­ سازان و سرمایه‌گذاران حاضر در مسیر خودکفایی با عمق بالا تصریح کرد: این صنعتگران با اقدامات خود زمینه‌ساز افزایش امنیت اجتماعی در جامعه هستند و با تعداد بسیار محدودی که نام قطعه­ ساز را خدشه دار کرده و بدون ارزش افزوده به واردات می­پردازند متمایزند.

پیشگام بودن صنعت قطعه سازی خراسان

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در حاشیه این مراسم واقع در شرکت دانش بنیان متالورژی پودر مشهد افزود: واحد دانش بنیان شرکت متالورژی پودر مشهد یکی از شرکتهای دانش بنیان تولید قطعات خودرو است که نسبت به ساخت داخل و خودکفایی در مجموعه CVVT اقدام کرده است.

امیررضا رجبی گفت: خراسان رضوی یکی از قدیمی ترین استانها در قطعه سازی خودرو است و از زمان راه اندازی صنعت خودرو در کشور، صنعت قطعه سازی در این استان شکل گرفته است و امروز با برخورداری از ۲۰۰ قطعه­ ساز بزرگ، سهم ۱۸ تا ۲۰ درصد از تولید قطعات خودرو در کشور را در اختیار دارد.

وی بیان کرد: تعمیق ساخت داخل قطعات خودرو یکی از سیاست های دولت است که ساخت قطعه CVVT توسط شرکت دانش بنیان مزبور در راستای همین هدف بوده است و شرکت متالوژی پودر مشهد طی ۱۸ ماه گذشته با تکمیل خط تولید این قطعه، کشور را به خودکفایی در تولید آن رسانیده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: محور برنامه های تحول در حوزه صنعت معدن و تجارت طی ۲ سال آینده، تولید خودرو بویژه خودروهای برقی و گسترش قطعه سازی است.

وی اظهار امیدواری کرد، از آنجا که خط تولید CVVT این شرکت دانش بنیان قادر به تامین کل نیاز خودروسازان به این قطعه است، خودروسازان بزرگ کشور می توانند با این شرکت قرارداد منعقد کنند.